schematic cross section of a tooth

از دست دادن لایه مینای دندان که دندان ها را پوشش می دهد، باعث داشتن دندان های حساس، خطر پوکی دندان، التهاب لثه اطراف دندان و سایر بیماری های دندانی میشود. در حال حاضر، دانشمندان مواد جدید سازگار با محیط زیست تولید کرده اند. که به طور بالقوه مینای دندان فرسوده را بازسازی میکند، حساسیت دندان را کاهش می دهد و بسیار با دوام تر از درمان های فعلی است.

از دست رفتن مینای دندان، عاج دندان نرم تر و متخلخل زیرین را نمایان میکند و دندان را نسبت به گرما و سرما حساس تر میکند.

چون پین لین، پروفسور دندانپزشکی دانشگاه ملی تایوان، و همکارانش، گزارش داده اند که آنها چگونه مواد جدید را توسعه داده، و آن را روی سگ ها مورد آزمایش قرارداده اند. این مساله در مجله Nano ACS منتشر شده است.

حساسیت دندان به علت از دست دادن مینای دندان یکی از شایع ترین مشکلات دندانی است. این مساله نه تنها باعث درد شدید و اضطراب میشود، بلکه می تواند خبر رسان مشکلات جدی تر دندان باشد.

از دست دادن مینای دندان، لایه ای نرم تر و متخلخل به نام عاج را نمایان می کند، که پر از هزاران کانال های کوچک و یا لوله است که تا عمق دندان رفته اند، که در آن اعصاب نهفته است. هنگامی که لوله های درون عاج نمایان شوند،گرما و سرما آسان تر به اعصاب اساسی دندان می رسند.

روند کار درمان های رایج - مانند خمیر دندان های ویژه شامل مهر و موم -  مسدود کردن لوله در سطح عاج است. اما این مهر و موم با جویدن و مسواک زدن فرسوده می شوند و عمر زیادی نمی کنند.

مواد جدید ' موانع بیومیمتیک بلوری ' تولید می کنند.

در این مقاله، پروفسور لین و تیم او توضیح داده اند که آنها چگونه یک ماده جدید سازگار با محیط زیست تولید و امتحان کرده اند که با سرعت بالایی عمل میکند و قابل اطمینان است و حاوی عناصر اصلی موجود در دندان یعنی کلسیم و فسفر است. این مواد در قالب یک خمیر دندان به کار می روند، مواد بیومتریال لوله های نمایان عاج دندان را مسدود می کنند تا بتواند ماده ای را تولید کند که تیم محققین به آن ' موانع بیومیمتیک بلوری ' میگویند.

وقتی آنها این مواد را روی دندان سگ ها آزمایش کردند، تیم محققین متوجه شدند که این مواد بیشتر از هر درمان دیگری لوله های عاج نمایان را به هم متصل می کنند.

براس ساخت این مواد، ، تیم  محققین یک قالب مبتنی بر سیلیکا و حاوی ذرات کربنات کلسیم در اندازه نانو تولید و آن را با اسید فسفریک ( H3PO4 ) مخلوط کردند. این کار باعش می شود که یون های کلسیم و فسفات به عمق لوله های عاجی نفوذ کنند و به اشکال مختلف فسفات کلسیم متبلور شوند.

آزمایشات بر روی دندان سگ ها، " رشد قابل توجه بلور ها" و " عدم آزردگی لثه" پس از 70 روز را نشان داد. آنها نتیجه گرفتند که مواد بیومتریال جدید " نویدی برای درمان دندان های حساس به وسیله رشد بلورهای بیومیمتیک در لوله های عاجی است" و میتواند" هم به عنوان یک کاتالیزور و هم یک حامل در تعمیر و یا بازسازی بافت سخت دندان ایفای نقش کند."

وجوه حاصل از شورای ملی علوم تایوان و بیمارستان دانشگاه ملی تایوان سرمایه ی انجام این تحقیقات شدند.
بررسی آماری انجام شده در سال 2008 توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC ) نشان داد که بیش از 26 درصد از بزرگسالان 18-64 ساله در ایالات متحده، در 6 ماه قبل از آمارگیری، دندان درد یا حساسیت دندانی را تجربه کرده بودند. زنان بیشتر از مردان مبتلا بودند، و رده سنی 18-34 از رده سنی 55-64 آسیب بیشتری دیده بودند.

مسواک زدن بیش از حد سخت می تواند باعث ساییدگی و پارگی و حساسیت دندان شود.
یکی از علل حساسیت دندانی، ساییدگی و پارگی از طریق مسواک زدن بیش از حد سخت، با استفاده از یک مسواک سخت است. این کار می تواند مینای دندان را فرسوده کند و عاج در را نمایان سازد.
برای کاهش حساسیت دندان، بهتر است از یک مسواک نرم استفاده شود و اطراف لثه ها مراقبت شود، تا آسیب نبیند و یا بافت لثه را از جای نکند. همچنین، از نخ دندان به طور منظم و از مسواک های بین دندانی استفاده شود. نکته این است که به آرامی بقایای مواد غذایی و جرم را به بیرون برانید. شما همچنین می توانید خمیر دندان مخصوص دندانهای حساس استفاده کنید.
همچنین مهم است به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و از وی درباره نحوه صحیح بهداشت دهان و دندان سوال بپرسید.
بسیاری از ما آگاه هستیم که بهداشت ضعیف دهان و دندان می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود، اما این مساله به عواقب جدی تری مانند بیماری آلزایمر، سرطان لوزالمعده و بیماری های قلبی مرتبط است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی