stem cells

پیشرفت های نوین در تحقیقات سلول های بنیادین امکان استخراج سلول های با ارزش بنیادین را از تک تک نقاط بدن انسان از جمله دندان های شیری کودکان و دندان های عقل فراهم کرده است. این سلول ها با دقت در مرکز سلول های بنیادین در محل ذخیره سازی خاص و سرمایشی نگهداری می شوند و بدین طریق شما این امکان را دارید تا لبخند کودکان، خانواده و یا خودتان را حفظ کنید.

سرمایه گذاری کوچک این چنینی به شما این توانایی را می دهد که در برابر خطرات وخیمی که در آینده سلامتی شما و خانواده اتان را تهدید می کند از آنها محافظت کنید. درمان از طریق سلول های بنیادین قلمرو جدیدی از طب احیا کننده برای دیابت نوع 1، درمان جراحات، بیماری پارکینسون، آسیب نخاعی، ام آی، ام اس و استئوآرتریت (تحلیل مفاصل) و بسیاری از بیماری های دیگر به حساب می آید.

سلول بنیادی چیست؟

سلول های بنیادین، سلولهای هستند موسوم به master cell که از توانایی تبدیل به انواع مختلفی از سلول ها ی بدن برخوردارند. یکی از ویژگی های اصلی این سلول ها توانایی آنها در نوسازی خود، تقسیم و تکثیر و هچنین تبدیل به انواع مختلفی از سلولهای بدن از جمله سلول های خون، قلب، استخوان، پوست، ماهیچه، مغز و .. . می باشد.

سلول های بنیادین از کجا تامین می شوند؟

محققین منابع مختلفی را برای تامین سلول های بنیادین کشف کرده اند:

سلول های بنیادین جنینی

سلول های بنیادین جنین انسان از جنین های 6-5 روزه بدست می آیند و این توانایی را دارند که انواع مختلف سلول های بدن از جمله سلول های جنسی را تشکیل دهند.

سلول های بنیادین بالغین

سلول های بنیادین بالغین، سلولهای نامتمایزی هستند که بعد از رشد در سرتاسر بدن یافت می شوند و از طريق تقسيم سلولی خود را برای ترمیم سلول های مرده و احیای بافت های آسیب دیده تکثیر می کنند. این سلول ها بر خلاف نامشان علاوه بر بالغین در بدن کودکان نیز یافت می شوند. اکثر بافت های بدن افراد بالغ شامل این سلول ها می باشد که از جمله این بافت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دندان

خون بند ناف

مغز استخوان

خون قاعدگی

پوست

بافت جفت (جنینی)

سلول های بنیادی پرتوان القایی

این سلول ها جزو سلول های عادی بدن افراد بالغ می باشند که سلول بنیادی به حساب نمی آیند اما از نظر ژنتیکی مورد برنامه ریزی مجدد قرار گرفته اند تا نظیر سلول های بنیادین جنینی عمل کنند.

کاربرد سلول های بنیادین و نحوه عملکرد آنها چیست؟

سلول های بنیادین با توانایی منحصر به فرد احیاکنندگی، توانایی جدیدی برای درمان بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی و ... فراهم می کنند. سلول درمانی بنیادی بخشی از طب احیایی به شمار می آید که اشاره به گروهی از روش های زیست پزشکی تا درمان های بالینی دارد که ممکن است شامل استفاده از سلول های بنیادین شود. در حال حاضر بدیهی است که سلول های بنیادین بالغین که از یک قسمت از بدن گرفته می شوند می توانند به قسمت دیگری از بدن پیوند خورده و به بافت کاملا متفاوت دیگری تبدیل شوند.

به عنوان مثال، ممکن است سلول های پوست یک بیمار را جمع کرده و در آزمایشگاه بر روی آنها کار کرده تا ویژگی های خاصی به آنها بدهند. سپس این سلولها را جهت درمان بیماری به بدن همان بیمار بر می گردانند. توانایی رشد و احیای بافت ها مورد توجه زمینه پدیدار شده ی پزشکی شخصی (درمان بیمار مطابق با خصایص خود) می باشد که از سلول های بنیادین خود فرد برای درمان هایی که از نظر زیستی مطابق با بیمار هستند و درمان های درخور هر فرد استفاده می کند.

آیا امروزه از سلول های بنیادین برای درمان هر نوع بیماری تاثیر گذار بر تمام بدن استفاده می شود؟

بله. پیوند مغز استخوان رایج ترین سلول درمانی بنیادین می باشد. چندین دهه است که از سلول های بنیادین برای درمان بیمارانی با مشکلات خونی نظیر لوکمی، کم خونی... و یا بیمارانی با نقص در سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.

تحقیقات بالینی نشان داده است که سلول های بنیادین از طریق سلول درمانی بنیادی به عنوان مثال استفاده از سلول های بنیادین جهت ترمیم ماهیچه های آسیب دیده قلبی، توانایی درمان بیش از 75 نوع بیماری که حیات انسانها را تهدید می کندو همچنین بیماری های مزمن بیشتری را دارد. این سلول ها همچنین توانایی تولید سلولهای مولد انسولین  برای درمان دیابت و ترمیم آسیب عصب نخاعی را نیز دارند.

نگهداری سلول های بنیادین چیست؟

نگهداری سلول های بنیادین فرایند نگهداری این سلولها در چندین درجه زیر صفر می باشد که به این فرایند سرماداری یا نگهداری در فراسرما می گویند. با استفاده از این روش می توان سلول های بنیادین را نگهداری کرده و در طول عمر افراد از آنها استفاده کرد.

سلول های مزانشیمی توانایی تبدیل و یا تفکیک به چه سلولهایی را دارند؟

سلول های بنیادی مزانشیمی بدست آمده از پالپ دندانی این توانایی را دارند که در آینده به انواع مختلفی از سلولهای دیگر تفکیک شوند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سلول های سازنده ماهیچه های قلب برای ترمیم بافت آسیب دیده قلب پس از حمله قلبی

سلولهای نورونی برای تولید عصب و بافت مغزی

سلولهای عضله برای ترمیم ماهیچه ها

استئوسیت ها برای تولید استخوان

کندروسیت (سلول غضروف) برای تولید غضروف

سلولهای چربی برای تولید چربی

سلولهای لوزالمعده برای درمان دیابت

استخوان و بافت از حفره دهان

سلول های بنیادین پالپ دندانی چیست؟

پالپ دندان، بافت نرم زنده ای است که در داخل دندان قرار دارد. سلول های بنیادین در داخل این پالپ ها قرار دارند. این سلولهای بنیادی، سلولهای بالغی هستند که در دندان های شیری (دندانهای کودکان در فاصله سنی 12-5) و دندانهای دائمی افراد بالغ یافت می شوند. این نوع خاص سلول های بنیادین دارای توانایی های بالقوه ای نظیر تفکیک به بافت استخوانی، بافت دندانی، غضروف، ماهیچه و بافت عصبی می باشند. این سلولها به خاطر کاربرد در پزشکی احیایی و دندانپزشکی مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرند.

چه چیز سلول های بنیادین پالپ دندانی را منحصر به فرد می سازد؟

سلول های بنیادین پالپ دندان از بسیاری جهات با دیگر سلول های بنیادین متفاوت می باشند و از لحاظ مزایای درمانی زیر در رتبه بالایی قرار دارند.

سلول های بنیادین پالپ دندانی به دلیل چندتوانی قابل تفکیک به سلولهای عصبی، ماهیچه ای، مولد انسولین و ... می باشند.

سلول های بنیادین پالپ دندانی با بیومواد ها تعامل برقرار می کنند و آنها را برای بازسازی بافت ها مناسب می کنند.

سلول های بنیادین پالپ دندانی قابل گسترش بوده و می توانند تحت شرایط کنترل شده تکثیر شوند.

سلول های بنیادین پالپ دندانی فراوان بوده و جمع آوری آنها کار ساده ای است. برخلاف استخراج سلول های بنیادین مغز استخوان که نیازمند جراحی تهاجمی است و سلول های بنیادین خون بند ناف که تنها به هنگام تولد موجود است، سلول های بنیادین پالپ دندانی هم از دندانهای شیری و هم از دندانهای عقل (که در غیر اینصورت باید کشیده شود) قابل استخراج می باشند.

برخلاف سلول های بنیادین جنینی که منبع آن شامل مسائل اخلاقی است، سلول های بنیادین پالپ دندانی سلولهای بنیادی بالغ غیر قابل بحثی هستند.

کاربردهای بالقوه سلول های بنیادین پالپ دندانی چیست؟

سلولهای بنیادی پالپ دندانی از نوع مزانشیمی می باشند. البته تحقیقات پیرامون سلول های بنیادین در مرحله ی پیشرفته ی آزمایشات بالینی قرار دارد.

یکی از کاربردهای موفق سلول های بنیادین پالپ دندانی تشکیل استخوان فک (آرواره) انسان می باشد.

براساس بسیاری از آزمایشات بالینی انجام شده، سلولهای بنیادی مزانشیمی برای بیماریهایی از جمله ایسکمی حاد قلبی، سکته، سیروز کبدی و بیماری پیوند علیه میزبان کارامد می باشد.

اخیرا تحقیقات نشان داده است که سلول های بنیادین پالپ دندانی قادرند سلولهایی مشابه سلولهای پانکراس که مولد انسولین هستند تولید کنند. آنها همچنین اذعان داشتند که این سلولها قادرند بالقوه دیابت نوع 1 را درمان کنند.

سلول های بنیادین مزانشیمی را می توان برای احیای تمام دندانها مورد استفاده قرار داد.

از دیگر کاربردهای بالقوه این سلولها می توان به تولید بافت های غضروفی، کمک به جراحی های پلاستیک و ... اشاره کرد.

منظور از نگهداری سلول های بنیادین پالپ دندانی چیست؟

نگهداری از سلول های بنیادین پالپ دندانی به معنای حفظ سلول های بنیادین گرفته شده از دندان فرد بمنظور استفاده در آینده می باشد. در آینده در صورت نیاز فرد به سلول های بنیادین می توان از این سلولهای نگهداری شده استفاده کرد. این کار نیاز به یافتن اهدا کننده ی مناسب و عوارض مرتبط با آن را رفع می کند.

4.66666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 93% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی