5 Things You Didnt Know About Your Teethآموزش و یادگیری درباره مراقبت از دندان بخش ضروری از فرایند رشد و تکامل کودک است، همان طور که یاد گرفتن گره زدن بندهای کفش، یادگیری الفبا و حفظ جدول ضرب برای کودک لازم است.

ما مسواک میزنیم، نخ دندان میکشیم، از دندانهایمان به عنوان ابزار استفاده نمیکنیم و به این ترتیب مراقبت سلامت دهان و دندانمان هستیم. اما هنوز خیلی چیزها درباره دندان نمیدانیم در حالی که دانستن آنها مهم است و به ما در حفظ سلامت دهان و دندان کمک میکند. در اینجا با 5 حقیقت درباره دندان که بعد از اینهمه سال احتمالا نمیدانستید، آشنا میشوید: 1- بهترین دوست دندان، مسواک نیست

بله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو عمل بهداشتی هستند که همیشه در کنار هم می آیند و برای سلامت دهان و دندان هر دو ضروری اند. اما اولین خط دفاعی دندانها در مقابل مواد مختلفی که وارد دهان میشوند، بزاق است. بزاق ماهیت ضد عفونی کننده داشته و با پوسیدگی دندان مقابله میکند.

پوسیدگی دندان به واسطه باکتریهایی ایجاد میشود که از قندهای موجود در غذا و نوشیدنیها تغذیه میکنند. این باکتریها به نام پلاک میتوانند به سطوح دندانی بچسبند و اسید تولید کنند. این اسید مینای دندان را از بین میبرد. بزاق که بهترین دوست دندانهاست به شستشوی دهان و خنثی سازی این فرایند کمک میکند.

اگر دهانتان خشک باشد، دیگر بزاق به خوبی از دهانتان مراقبت نمیکند. عملکرد بزاق در کنترل باکتریها و توانایی آن در مقابله با تاثیر منفی قندهای موجود در دهان در صورتی که بزاق کافی در دهان نداشته باشید دیگر مفهومی پیدا نمیکند.

افرادی که زیاد دارو مصرف میکنند، بیشتر مستعد خشکی دهان و در نتیجه پوسیدگی دندان هستند. برخی توصیه میکنند هنگامی که دهانتان خشک است از آدامس نعنایی بدون شکر استفاده کنید.

یک راهکار دیگر برای خشکی دهان به همراه داشتن یک بطری آب است. مصرف آب نیز شرایط اسیدی دهان را تعدیل میکند و به بزاق کمک مینماید. 2- خوردن و نوشیدن میان وعده های مکرر برای دندانهایتان خوب نیست

فکر میکنید چه چیزی برای دندانها بدتر از یک کیک شکلاتی میتواند باشد؟ مصرف میان وعده های زیاد یا نوشیدنیهای زیاد بین روز یکی از بدترین کارهایی است که میتوانید با دندانهای خود بکنید. تنها مقدار شکر یا نشاسته ای که میخورید مهم نیست بلکه دفعات خوردن نیز مهم است.

به خاطر داشته باشید که اسیدی که باکتریها در دهان تولید میکنند از کربوهیدراتهایی که میخورید تغذیه میکنند. خواه قند موجود در چای شیرین صبحانه باشد یا کیک میان روز. هر چه تعداد دفعاتی که قند و نشاسته میخورید بیشتر باشد، اسید بیشتری در دهانتان تولید میشود و مقدار بیشتری از مینای دندانتان حل میشود. پس بهتر است حداقل به خاطر دندانهایتان هم که شده وعده های کم حجم و خیلی زیاد نخورید.

اگر یک وعده غذایی کامل بخورید یک بار دهانتان تحت حمله اسیدی قرار میگیرد اما اگر دائما چیزهای مختلف بخورید تعداد حملات را افزایش میدهید.

زدودن قندها از محیط دهان 20 دقیقه طول میکشد. در حین این 20 دقیقه باکتریهای دهان بسیار فعال هستند و خیلی زود قندها را به اسید تبدیل میکنند اما با کمک بزاق اسیدها خنثی میشوند. اما اگر پس از خنثی سازی باز هم یک خوراکی شیرین دیگر بخورید باز دهانتان را در معرض تاثیرات بد قند قرار داده اید و 20 دقیقه دیگر به باکتریها فرصت فعالیت و در نتیجه پوسیدگی دندان بخشیده اید. در نهایت تکرار این چرخه کار شما را به دندان درد و عصب کشی میرساند یا حتی ممکن است مجبور شوید دندان خود را بکشید. 3- فلوراید

فلوراید به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک میکند و بحثی در این نیست اما چه مقدار فلوراید؟ باید بدانیم مقدار مناسب فلوراید چقدر است. به علت منابع رو به افزایش فلوراید (فلوراید طبیعی، فلوراید افزوده شده به منابع آب در برخی کشورها، فلوراید موجود در دهان شویه و خمیر دندانها و ... ) بخش سلامت و خدمات اجتماعی ایالات متحده امریکا در سال 2010 توصیه کرده است که مقدار فلوراید آب نوشیدنی محدود شود و سطح آن از 0.7 تا 1.2 میلی گرم در لیتر به 0.7 تقلیل یابد.

بسیاری از افراد نگران فلورز هستند. فلورز وضعیتی است که در آن لکه های سفید رنگ روی دندان ایجاد میشود که ظاهر لبخند را نازیبا میکند اما موارد فلورز تقریبا همیشه خفیف یا بسیار خفیف است. با این حال بهتر است اگر در مناطقی زندگی میکنید که در آب آشامیدنی لوله کشی فلوراید اضافه میشود، مطمئن شوید فلوراید زیادی دریافت نمیکنید.

مهمتر از این مورد، توجه به فلوراید کودکان است. برای مسواک زدن کودکان تا 3 سالگی نباید بیشتر از اندازه یک دانه برنج، خمیر دندان روی مسواکشان بزنید. در مورد کودکان 3 تا 6 ساله میتوانید به اندازه یک نخود خمیر دندان استفاده کنید.

4- خمیر دندان باید به بیرون تف شود اما لازم نیست فورا دهان شسته شود

اگر شما یا کودکتان عادت دارید خمیر دندان را قورت میدهید، احتمال زیادی دارد که فلوراید بیش از حد دریافت کنید. همان طور که روی بسته بندی محصولات خمیر دندان نوشته شده، نباید آن را ببلعید.

با این حال لزومی ندارد فورا پس از مسواک زدن دهان خود را شستشو دهید. میتوانید بگذارید فلوراید مدت بیشتری در تماس با دندانهایتان قرار داشته باشد تا تاثیر آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان بیشتر شود.

نشستن دهان پس از استفاده از خمیر دندان به همان علت خوب است که درمانهای دندانپزشکی با ژل یا خمیر فلوراید که دندانپزشک به سطح دندانها می مالد و 30 دقیقه میگذارد بماند، خوب است. برخی افراد که در خطر بیشتری قرار دارند، میتوانند این درمان را چند مرتبه در سال انجام دهند. دندانپزشک نیز ممکن است خمیر دندان یا شوینده با فلوراید بالا تجویز کند. 5- دندان نشانگر سلامت درون است

از هر 7 بزرگسال بین 35 تا 44 ساله، 1 نفر به بیماری لثه مبتلاست. در مورد بزرگسالان بالای 65 سال این مقدار به یک نفر در هر 4 نفر افزایش می یابد.

این مسئله مهمی است چون پوسیدگی دندان و عفونتهای دیگر دهان با مشکلات دیگر پزشکی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت همراه است.

سلامت دهان بخش مهمی از سلامت عمومی است. بسیاری از مردم نمیدانند افرادی که در خطر بیشتر بیماری لثه قرار دارند، در خطر بیشتر بیماری قلبی نیز قرار دارند. همچنین احتمال وزن کم در هنگام تولد و زایمان زود رس در زنان بارداری که بیماری لثه دارند بیشتر است. یک گروه دیگر از افرادی که در خطر بیشتر بیماری لثه قرار دارند، افراد دیابتی هستند.

باکتریهای موجود در بیماری لثه میتوانند به نواحی دیگر بدن نیز منتقل شده و بیماری ایجاد کنند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی