The relationship between tooth decay lifestyle

پوسیدگی زمانی رخ می دهد که سطح دندان و مینای آن پس از تماس با اسید غذا و یا نوشیدنی موقتا نرم شده است.

با گذشت زمان این اسید نرم کننده، ضخامت مینا در پوشش اصلی دندان را کاهش داده که منجر به تغییر در بافت، شکل و ظاهر دندان شده و آن را حساس می کند. این پوسیدگی اسیدی به علت شیوه زندگی ایجاد می شود و می تواند در همه سنین و برای همه افراد رخ دهد. رژیم غذایی امروزی، اگرچه رژیمی سالم و با گزینه هایی کم شیرین تلقی می شود، ولیکن حجم وسیعی از غذا های این رژیم اسیدی بوده  به عنوان مثال در این رژیم غذایی تمایل بیشتری برای نوشیدن آبمیوه وجود دارد که به نظر سالمتر و مغذی تر می رسد، همچنین انتخاب نوشیدنی ها با کالری کمتر و غذاهایی با چربی کمتر نیز مد نظر است. اما با این وجود اسید موجود در بسیاری از میوه ها، آبمیوه ها، انواع چای، سرکه و نوشیدنی های رژیمی و غیر رژیمی مانند نوشابه های گازدار می تواند باعث نرم شدن مینای سطح دندان شود که نهایتا دندان را برای پوسیدگی مستعد می کند.حتی شیوه های جدید پخت و پز هم می توانند به اسیدی کردن غذا ها کمک کنند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که پختن سبزیجاتی از قبیل کدو، پیاز و فلفل سبز در داخل فر میزان اسید آنها را در مقایسه با روش های طبخ سنتی مثل سرخ کردن یا آب پز کردن افزایش می دهد.از دیگر سو، برخی دیگر از خواسته های زندگی مدرن نیز در بالا بردن احتمال پوسیدگی اسیدی دندان ها سهیم هستند. به عنوان نمونه گرایش برای داشتن دندانهایی سفیدتر باعث افزایش تعداد خمیر دندانهای سفیدکننده و ساینده در بازار شده است. مسواک زدن افراطی خصوصا بلافاصله بعد از وعده های غذایی با این قبیل خمیردندانهای ساینده به همراه رژیم غذایی اسیدی می توانند در پوسیدگی اسیدی دندان ها به سبب پوسیدگی مینای دندان سهم به سزایی داشته باشند.در پوسیدگی اسیدی، ابتدا درخشندگی و ظاهر دندان ها تغییر می کند به گونه ای که سطح آنها کاملا فرسوده می شود. به محض اینکه مینای دندان فرسوده شد، عاج زرد زیر دندان دیده می شود و این امر موجب زرد تر شدن دندان ها و حساسیت آنها نسبت به غذا و نوشیدنی سرد یا گرم می گردد. آخرین مرحله تخریب شامل ایجاد نقاط زرد رنگ، ترک های کوچک روی لبه دندان ها، حساسیت شدید و ایجاد فرورفتگی های کوچک برروی دندانها است.به همین منظور توصیه می شود وقتی که برای کنترل ماهانه نزد دندانپزشک می روید، از وی بخواهید تا پوسیدگی دندانهایتان را نیز به عنوان بخشی از یک مراقبت عمومی دهانی کنترل کند.

نشانه های پوسیدگی:

پوسیدگی دندان بیماری عفونی قابل انتقالی است که می تواند از یک دندان به سایر دندان ها سرایت کند.وقتی دندانی دچار پوسیدگی می شود ممکن است یک یا چند مورد از علامت های زیر را داشته باشد:

1-تغییر رنگ مینای دندان. در محل پوسیدگی مینا قهوه ای یا سیاه رنگ می شود
۲- سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی
۳- حساس بودن با درد گرفتن دندان در موقع خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش و شیرین
۴- حساس بودن یا درد گرفتن دندان وقتی که دندان ها را روی هم فشار می دهیم.
۵- بوی بد دهان
۶- گیرکردن مواد غذایی بین دندان ها و پاره شدن نخ دندان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی