Types of Retainers

به زودی کارتان با براکت تمام میشود و ظرف مدت کوتاهی، از بند و براکت رها میشوید و میتوانید هر چه میخواهید بخورید و زبانتان را به دندانهای صاف و تمیزتان بکشید. اما حتی در این لحظه شادی بخش، لطفا یادتان باشد کارتان با درمان ارتودنسی هنوز تمام نشده است. مرحله بعدی تازه شروع شده: استفاده از نگهدارنده.

نگهدارنده (ریتینر) ، یک مرحله حساس پس از اتمام کار با براکت است که از ابزار ارتودنسی به نام نگهدارنده در دهان باید استفاده کنید. چند نوع مختلف نگهدارنده وجود دارد که فقط برای شما ساخته میشوند. ما توصیه میکنیم نوع یا انواعی را استفاده کنید که برای شرایط شما مناسب تر است.
شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اگر دندان شما اکنون مرتب و صاف شده است، پس چرا به نگهدارنده نیاز دارید؟ خیلی ساده است، برای این که اگر نگهدارنده استفاده نکنید، دندان شما دوباره شروع به حرکت و بازگشت به جای اول خود میکند.

جای دندان در استخوان فک هنوز کاملا سفت نیست بلکه با شبکه ای از فیبرهایی به نام رباطهای پریودنتال در جای خود نگه داشته شده است. پس از حرکت، چند ماه طول میکشد تا رباطهای پریودنتال با جایگاه جدید، هماهنگ و تنظیم شوند. بنابراین اگر میخواهید لبخند جدید و زیبای خود را حفظ کنید و تمام زحمت، هزینه و انرژی که صرف آن کرده اید را به هدر ندهید، باید طبق دستور پزشک، نگهدارنده استفاده کنید.

معمولا همان روزی که براکت برداشته میشود، شما آماده نگهدارنده هستید. پس از این که دندانهایتان کاملا تمیز شد، تصویر پرتوی ایکس و یا قالب دیگری از شما گرفته میشود تا مشخص شود براکت چه تاثیری گذاشته و دندان عقل چه مقدار رشد کرده است. سپس درباره نگهدارنده با شما صحبت شده و آماده میشود.

types of orthodontic retainersسه نوع نگهدارنده ارتودنسی

سه نوع اصلی نگهدارنده وجود دارد که هر کدام در شرایطی بهتر از سایرین عمل میکند. رایجترین نگهدارنده که هالی (Hawley) نام دارد، یک قطعه نازک زبانی شکل است که از قالب اکریلیک متناسب با دهان شما و سیمی که دندانهایتان را در جای خود نگه میدارد تشکیل شده است. نگهدارنده هالی ساده و با دوام بوده و به آسانی میتوان آن را خارج کرد. حتی این امکان وجود دارد که با انتخاب رنگها و طرحهای مختلف برای قوس پلاستیکی، آن را به شکل مورد نظر خود دریافت کنید. همچنین میتوان برای حرکات جزئی دندانها، از آن استفاده کرد. مدل محبوب دیگر نگهدارنده نوع الاینر شفاف است که شبیه تری اینویزالاین به نظر میرسد. این نگهدارنده ها از پلاستیک نازک و شفافی درست شده اند که دقیقا برای جای گرفتن روی دندان شما طراحی شده اند. مزیت اصلی این نگهدارنده ها این است که نامرئی هستند و هیچ سیمی در آن دیده نمیشود. این نگهدارنده ها را به سادگی میتوان در آورد اما ممکن است دوام آنها نسبت به نوع هالی تا حدی کمتر باشد. این نگهدارنده برای بیمارانی که وضعیتهای خاصی مانند دندان قروچه دارند، توصیه نمیشود. نوع سوم نگهدارنده ها، نگهدارنده ثابت است که در برخی افراد به خصوص افرادی که هدفشان دندانهای جلویی فک پایین است، مناسب می باشد. همانطور که از نام آن مشخص است، این نگهدارنده را خود فرد نمیتواند در بیاورد اما از طرفی از بیرون دیده نمیشوند. در این سیستم از یک سیم استفاده میشود که در سمت زبانی دندانها (پشت دندان که به سمت زبان قرار گرفته است)، وصل میشود. ممکن است این نگهدارنده چند ماه یا بیشتر در دهان بماند. این نوع نگهدارنده گاهی در شرایطی که خطر بازگشت دندان به موقعیت اولیه زیاد است، توصیه میشود.

بیشتر افراد پس از مدت زمان کوتاهی کاملا به نگهدارنده عادت میکنند. برخی ممکن است یکی دو روز بزاق بیشتری نسبت به همیشه تولید کنند که واکنش طبیعی بدن در مقابل یک شی خارجی در دهان است. همچنین ممکن است ابتدا صحبت کردن کمی مشکلتر باشد اما به زودی به آن عادت میکنید. نگهدارنده های متحرک را همیشه میتوان هنگام مسواک زدن یا غذا خوردن خارج کرد و این مزیت بزرگی نسبت به براکت است.

حفظ و نگهداری نگهدارنده 1- نگهدرنده را تنها شبها استفاده کنید مگر این که دستور پزشک چیز دیگری باشد
2- نگهدارنده را در زمانی که استفاده نمیکنید، در جعبه خود بگذارید نگهدارنده را در دستمال آشپزخانه نگذارید. همیشه وقتی نگهدارنده را از دهان خارج میکنید، آن را با خمیر دندان مسواک بزنید. همچنین میتوانید آن را در ظرفی که نیمی از آن آب و نیمی از لیسترین پر شده است، به مدت چند دقیقه در روز، غوطه ور کنید. همیشه نگهدارنده را به جای خود بازگردانید. برای تازه مانده و رسوب نگرفتن نگهدارنده، باید آنها را درست تمیز کنید. نگهدارنده های هالی را میتوان با ملایمت با مسواکهای معمولی مسواک زد اما نگهدارنده های شفاف ممکن است با مسواک معمولی، خش بردارند. میتوانید از شوینده دندان مصنوعی (به صورت پودری یا قرص)، و نیز شوینده های مخصوص نگهدارنده، برای تمیز کردن بیشتر انواع نگهدارنده های متحرک استفاده کنید. در مورد نگهدارنده های ثابت، با مسواک و نخ دندان معمولی آنها را تمیز کنید.
 
به یاد داشته باشید همیشه نگهدارنده را در جعبه خود نگهداری و حمل کنید. بسیاری افراد نگهدارنده شان را در یک دستمال میگذارند و تصادفا آن را دور انداخته یا میشکنند. نگهدارنده را در معرض گرمای شدید یا شستشو با آب داغ قرار ندهید. گرمای زیاد موجب تاب برداتشن و غیر قابل استفاده شدن نگهدارنده میشود. با مراقبت مناسب و استفاده محتاطانه و درست، میتوانید به کمک نگهدارنده برای همیشه لبخند زیبا داشته باشید. تری سفید کننده
Retainers2 
روش جایگذاری تری سفید کننده روش جایگذاری 1- دندانتان را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. در پوش سرنگ را بردارید و مقداری از ژل سفید کننده را وارد سرنگ کنید
2- یک قطره کوچک از ژل را در هر حفره دندانی تری بچکانید.
 3- تری را در حالی که ژل در اطراف دندان قرار میگیرد، در دهان بگذارید.
4- ژل اضافی در دهان را با دستمال نرمی پاک کنید.
5- پس از این کار، تری را خارج کنید، تری و دهان را با آب ولرم شستشو دهید.
6- دندانتان را مسواک بزنید
 
دستور العمل

Retainers1

تری سفید کننده را 1 تا 2 ساعت در روز یا در طول شب، استفاده کنید

در حین این کار، چیزی نخورید، نیاشامید و سیگار نکشید. بلافاصله پس از این کار سیگار نکشید بلکه حداقل دو ساعت باید صبر کنید. از نوشیدنیها و غذاهایی که رنگ شدیدی دارند حداقل به مدت 48 ساعت اجتناب کنید یا به مقدار متعادل مصرف کنید. ژل را در دمای اتاق استفاده کنید. وقتی ژل را استفاده نمیکنید، آن را در جای خنک نگهداری کنید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی