ارتودنسی کودکان
درمان های ارتودنسی در کودکان
اگر دندان های کودکتان نامرتب است یا موقعیت فکهایش مناسب نیست، اکنون زمان آن است که او را به ارتودنتیست نشان دهید.

ارتودنتیست در درمان های ارتودنسی و استفاده از ابزارهای مخصوص آن از قبیل بند، براکت، سیم، هدگیر، کش (الاستیک) و نگهدارنده (ریتینر) تخصص دارد.

انواع براکت و ابزارهای ارتودنسی

امروزه ابزارهای ارتودنسی متعددی وجود دارند اما هنوز براکت اصلی ترین ابزار برای صاف و مرتب کردن دندانها و اصلاح بایت در کودکان است. براکتهای امروزی اشکال مختلفی دارند. براکتها ممکن است به سطح جلویی دندان چسبانده شوند و یا این که به پشت سطح دندانها (براکت زبانی یا لینگوال) متصل شوند تا در معرض دید نباشند.

lingoal

امروزه براکتها از مواد مختلفی مانند استیل ضد زنگ، سرامیک، پلاستیک و ترکیبی از مواد ساخته میشوند بنابراین ممکن است براکت رنگی مشابه رنگ دندان داشته باشد.

سیم از موادی مانند تیتانیوم، نیکل یا تیتانیوم و مس ساخته میشود. این مواد دوام خوبی دارند و کمتر از سیمهای استیل، نیاز به تنظیم مجدد دارند.

براکت نامرئی یا الاینر های شفاف نیز در برخی موارد کار براکتهای مرسوم را انجام میدهند بدون این که در دهان زیاد به چشم بیایند و دیده شوند.

ابزارهای دیگر ارتودنسی عبارتند از:

ابزار انکوریج موقتی یا TAD: این ابزار در واقع مینی اسکرو یا پیچهای کوچکی هستند که از 6 تا 12 میلی متر طول و 1.2 تا 2 میلی متر قطر دارند. در شرایطی که لازم باشد، از آنها برای اتصال موقتی به استخوان استفاده میشود تا به عنوان نقطه ثابت یا لنگرگاه عمل کرده و از آنجا نیرو برای حرکت دادن دندانها اعمال شود. مینی اسکرو امکان کنترل بهتر دندان را فراهم می آورد. استفاده از مینی اسکرو در درمان ارتودنسی رو به افزایش است.

الاستیک (کش): بند پلاستیکی یا کش که به آن الاستیک نیز گفته میشود، در شرایطی مورد استفاده قرار میگیرد که نیروی بیشتری و در جهت متفاوتی باید برای حرکت دادن فک و دندانها به موقعیت مورد نظر اعمال شود. میتوانید رنگ الاستیک را خودتان انتخاب کنید. بسیاری از کودکان از رنگهای شاد بیشتر خوششان می آید.

هدگیر: برخی افراد در درمان ارتودنسی ممکن است از هدگیر استفاده کنند. هدگیر به براکت متصل شده و تسمه آن در پشت سر قرار میگیرد. بیمار میتواند هدگیر را خارج کند. هدگیر نیز برای وارد آوردن نیروی بیشتر برای حرکت دادن فک و دندانها استفاده میشود. در صورتی که استفاده از هدگیر لازم باشد، معمولا تنها کافیست شبها در هنگام خواب استفاده شود.

نگهدارنده یا ریتینر: از نگهدارنده برای حفظ موقعیت جدید دندانها پس از خارج کردن براکت کمک گرفته میشود. مدتی طول میکشد تا دندانها بتوانند موقعیت جدید خود را حفظ کنند. با استفاده از نگهدارنده میتوانید مانع بازگشت دندانها به موقعیت پیشین خود شوید. برخی از نگهدارنده ها ممکن است متحرک و قابل در آوردن باشند و برخی ثابتند و به پشت دندانها چسبانده میشوند. برخی از نگهدارنده ها از پلاستیک شفاف و سیم فلزی ساخته شده و برخی دیگر پلاستیکی هستند.

آیا دندانپزشک میتواند به جای ارتودنتیست درمان ارتودنسی انجام دهد؟

بله. بسیاری از دندانپزشکها آموزش ارتودنسی نیز دیده اند اما اگر کار ارتودنسی گسترده یا خاصی لازم باشد بهتر است به ارتودنتیست مراجعه کنید. ارتودنتیست دو یا سه سال آموزش پیشرفته ارتودنسی دیده است.

چه زمانی کودک را نزد ارتودنتیست ببریم؟

دندانپزشک به شما میگوید چه زمانی باید برای ارزیابی به ارتودنتیست مراجعه کنید. انجمن ارتودنتیستهای امریکا و انجمن دندانپزشکی امریکا توصیه میکنند همه کودکان در سن 7 سالگی به ارتودنتیست مراجعه کنند. در این سن ارتودنتیست میتواند مشکلات نامحسوس فک و دندانهای در حال رشد را به موقع شناسایی کند. بیشتر کودکان بین 9 تا 14 سالگی تحت درمان فعال ارتودنسی قرار میگیرند.

ارتودنتیستها توصیه میکنند مشکلات دندانپزشکی را در زمانی که هنوز کودک در حال رشد است، انجام دهید. همین که رشد کودک متوقف میشود، درمان طولانی تر شده و ممکن است گسترده تر شود.

حداقل سن درمان ارتودنسی چه زمانی است؟

هیچ سن مشخصی برای درمان ارتودنسی مشخص نشده است. برنامه درمانی بستگی به نیاز بیمار دارد. مثلا کودکی که دچار شکاف کام است، پیش از بیرون زدن اولین دندانها باید تحت درمان قرار بگیرد. سایر کودکان ممکن است بهتر باشد از 6 یا 7 سالگی درمان را شروع کنند، حتی اگر همه دندانهای شیری خود را از دست نداده باشند. هدف از درمان زود هنگام، پیشگیری از مشکلات فک و دندان در آینده است. با درمان اولیه فضای بهتری در دهان برای بیرون زدن یا رشد دندانهای دائمی ایجاد میشود.

بسیاری از کودکانی که نیازمند درمان ارتودنسی زود هنگام هستند، ممکن است برای تکمیل درمان در بزرگسالی نیز لازم باشد براکت استفاده کنند. اما بیشتر کار درمان پیشتر انجام شده و نیاز بسیار کمی (در صورت نیاز) به درمان بعدی وجود دارد.

آیا براکت درد ایجاد میکند؟

واژه درد، توصیف شدیدی برای ناراحتی مختصر ناشی از براکت است. در واقع کودک هنگام استفاده از براکت در ابتدا و یا هنگام تنظیم مجدد براکت یا شروع استفاده از ابزار ارتودنسی جدید مانند هدگیر یا الاستیک، کمی احساس ناراحتی میکند تا به آن عادت کند.

هر گونه درد یا ناراحتی درمان ارتودنسی در کودک را میتوانید با مسکنهایی مانند ایبوپرفن یا استامینوفن آرام کنید. همچنین در صورتی که براکت، سیم یا بند، دهان کودک را تحریک میکند به ارتودنتیست بگویید، او از موم مخصوصی برای پوشاندن نواحی تیز براکت استفاده میکند تا دهان کودک دیگر تحریک نشود.

آلرژی به براکت

برخی افراد به استیل ضد زنگ براکت آلرژی نشان میدهند. در این شرایط مواد دیگری میتوان به جای استیل استفاده کرد. همچنین ممکن است بیمار به دستکش لاتکس مورد استفاده دندانپزشک یا ارتودنتیست حساسیت داشته باشد. اگر کودک آلرژی لاتکس دارد، به اطلاع پزشک برسانید تا از دستکش غیر لاتکس برای او استفاده کند.

گاهی اوقات براکت لثه های کودک را تحریک کرده و موجب تورم آن میشود. علت این امر واکنش آلرژی نیست.

کودکانی که از براکت استفاده میکنند، چه غذاهایی نمیتوانند بخورند؟

براکت حساس است و شکستگی بخشی از آن منجر به حرکت دندان در جهت اشتباه و در نتیجه طولانی تر شدن درمان میشود. خوردن غذاها و اجسام سفت، چسبنده یا جویدنی در این دوران ممنوع است. از جمله این موارد عبارتند از یخ، مغزهای گیاهی، پف فیل، شکلات سفت، آدامس، شکلاتهای کشی مانند کارامل و پاستیل.

درمان ارتودنسی کودک چه مدت طول میکشد؟

طول درمان متفاوت است و بستگی به شدت مشکل، همکاری کودک و رشد او دارد. معمولا در اکثر افراد دوره درمان 18 تا 36 ماه خواهد بود.
 
کودک چه مدت باید از نگهدارنده استفاده کند؟

بهترین حالت این است که ریتینر همیشه استفاده شود، حتی اگر تنها یک شب در هفته در دهان گذاشته شود. البته ممکن است این کار عملی نباشد. دندانها نیز مانند باقی اندامها هستند و مدام در حال تغییرند. همین که استفاده از نگهدارنده متوقف شود، تغییرات جزئی در دندانها آغاز میشود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی